„Ja robię swoje i ty robisz swoje.
Nie jestem na świecie po to, by żyć według twoich wyobrażeń,
a ty nie jesteś po to, by żyć według moich.
Ty jesteś ty, a ja jestem ja.
Jeśli się przypadkiem wzajemnie odnajdziemy, to cudownie.
Jeśli się nie odnajdziemy, to trudno”.
Frederick Perls
Psychoterapia to forma pomocy psychologicznej, która umożliwia zmiany w naszym funkcjonowaniu w celu ulepszenia życia, pozbycia się cierpienia, jest formą leczenia zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.
W swojej pracy psychoterapeutycznej integruję podejście humanistyczne, systemowe i psychodynamiczne. Psychoterapię rozumiem jako proces zmiany, który dokonuje się w obszarze świadomości i zachowania osoby biorącej udział w procesie terapeutycznym. Celem psychoterapii jest poszerzanie świadomości, a dzięki temu rozwój jednostki w kierunku dojrzałości, autonomii, wolności i odpowiedzialności, poprzez integrację osobowości, wzmacnianie autentycznych potrzeb i pragnień.
Aby wprowadzić zmiany w naszym życiu i w nas samych, musimy uświadomić sobie nasz aktualny sposób istnienia. To pozwala dokonywać wyborów nowych sposobów myślenia, odczuwania i działania. Dzięki pomocy psychoterapeuty uświadamiamy sobie, że mamy wpływ na to, jacy jesteśmy, jak myślimy, odczuwamy i zachowujemy się. Bierzemy więc za to odpowiedzialność, a także za zmiany, jakie decydujemy się wprowadzić.
Mamy naturalną zdolność do zaspokajania swoich wewnętrznych potrzeb, ale często pod wpływem minionych doświadczeń i decyzji nie wykorzystujemy jej. Psychoterapeuta pomaga odkryć wewnętrzne zasoby. Wspiera potrzebę samorealizacji osoby korzystającej z psychoterapii, opierając się na tym, co dzieje się w relacji psychoterapeutycznej.
Często urazy z przeszłości czy ciągnące się niedokończone sprawy ograniczają możliwości zaspokojenia aktualnych potrzeb. Nie jesteśmy w stanie nawiązać satysfakcjonujących relacji, pokonać lęku. Psychoterapeuta pomaga domknąć przeszłość – po to, aby osoba mogła lepiej korzystać z teraźniejszości.
Pomagam osobom, które:
- przeżywają kryzys w związku
- mają trudności w relacjach z innymi ludźmi
- mają niską samoocenę
- cierpią z powodu problemów emocjonalnych
- poszukują zrozumienia samego siebie
- pragną poznać przyczyny swoich trudności i im przeciwdziałać
- znajdują się w sytuacji nagłego kryzysu życiowego
- cierpią z powodu zaburzeń psychosomatycznych
- odczuwają dyskomfort z powodu objawów lękowych, nerwicowych, depresyjnych
Zanim zdecydujesz się na psychoterapię sprawdź czy osoba, do której się wybierasz, posiada odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania tego zawodu: posiada ukończone czteroletnie szkolenie z zakresu psychoterapii poświadczone certyfikatem, jest członkiem towarzystwa psychoterapeutycznego określonej orientacji, w której pracuje. To gwarantuje, że na bieżąco podnosi swoje kwalifikacje a także superwizuje swoją pracę. Systematyczna superwizja pracy psychoterapeuty jest wymogiem wykonywania tego zawodu.